از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!
خواننده عزیز شما هم می توانید مطالب دلخواه خود را برای ما ارسال نمایید تا با نام خودتان و درج آدرس وبلاگ/وب سایتتان در وبگاه قوری درج شود. درج مطلب

از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!

۲ لایک
مستر قوری
مستر قوری | جمعه, ۲۹ مرداد ۱۳۹۵، ۰۹:۳۷ ق.ظ

طبق بررسی صورت گرفته در سال های گذشته، میزان ساعات کار مفید بخش های دولتی در طول روز تنها 22 دقیقه و در بخش خصوصی حداکثر 2.5 ساعت اعلام شده است؛ یعنی اینکه راندمان کاری کارکنان بخش های دولتی و خصوصی، فارغ از مبالغ دریافتی بسیار پایین است.

هفته نامه همشهری جوان - محمدرضا جعفری: طبق بررسی صورت گرفته در سال های گذشته، میزان ساعات کار مفید بخش های دولتی در طول روز تنها 22 دقیقه و در بخش خصوصی حداکثر 2.5 ساعت اعلام شده است؛ یعنی اینکه راندمان کاری کارکنان بخش های دولتی و خصوصی، فارغ از مبالغ دریافتی بسیار پایین است.

 
اما حالا میزان دریافتی ها روی بورس است و چشم همه به دنبال تعداد صفرهای فیش حقوقی مدیران دولتی است؛ این ماجرای افشای فیش های حقوقی چند صدمیلیونی باعث شد نگاهی به درآمد اقشار مختلف جامعه بیندازیم و ببینیم اختلاف طبقاتی  ای که این روزها نقل هر مجلسی شده، چقدر واقعیت دارد و چقدر براساس بزرگ نمایی ذاتی ما ایرانی ها پررنگ شده است. درآمد مشاغل زیر براساس پرس و جوی میدانی به دست آمده و طبیعتا این حقوق، رقم ثابتی نیست و برای هر شغل می تواند تغییراتی هم داشته باشد.

 
فوق تخصص جراحی پلاستیک: 650 میلیون
جراحان زیبایی هیچ وقت بیکار نمی شوند بلکه از عضوی به عضو دیگر منتقل می شوند. دیگر عمل کردن بینی اتفاق رایجی است و کسانی که می خواهند ویژگی شان بارزتر بشود، به عمل نواحی دیگری از بدن روی می آورند. جراحان زیبایی عمومی ماهانه 200 میلیون تومان درآمد دارند و کسانی که اسم در کرده باشند، کم کم 650 میلیون تومان درآمد دارند و برای خودشان سالاری می کنند.

فوتبالیست و مربی: 250 میلیون
می گویند دو چیز در دنیا انتهایی ندارد. یکی کهکشان ها و دومی رقم قرارداد فوتبالیست ها و مربیانشان، البته در مورد اولی مطمئن نیستم. با وجود تمام محدودیت ها ولی همچنان صفر است که به چک قرارداد بازیکنان و مربیان اضافه می شود و انگار یک سر شیر فلکه نفت به این باشگاه ها وصل است که هر قدر پول می دهند، باز هم ککشان نمی گزد، البته این 250 میلیون تومان در ماه برای تاپ تن هاست و خیلی از شاغلان در لیگ برتر برای یک فصل قراردادشان هم آن قدر پول نمی گیرند.

مدیرعامل بانک رفاه: 240 میلیون
فیش حقوقی آقای مدیرعامل حسابی سر و صدا کرد و دومینوی فیش های حقوقی چند ده میلیونی را به حرکت درآورد. بعد از اینکه گند قضیه درآمد، علی صدقی، مدیرعامل بانک رفاه توسط وزیر عزل شد. این طور می گویند که علی ربیعی در اولین قدم، با پیگیری این موضوع در وزارت کار، باعث شد مدیرعامل بانک رفاه استعفا دهد و 240 میلیون تومان نیز به این بانک برگردد.

وکیل سرشناس: 200 میلیون
وکلایی که پول های میلیاردی به باد رفته را زنده می کنند یا محکومان به اعدام را از پای چوبه دار پایین می کشند، جزء کسانی هستند که پول های خوبی به جیب می زنند. در مقابل، وکلای خانواده که کیس های عادی تر را انتخاب می کنند 6 میلیون تومان عایدیشان است. این قیمت ها در حالی است که میانگین دریافتی قاضی ها 4 میلیون تومان در ماه است.

مدیر بیمه: 180 میلیون
فیش های حقوقی سه مدیر ارشد بیمه مرکزی هم نشان می داد که آنها ماهانه 180 میلیون تومان حقوق می گیرند و یک نفر دیگرشان هم 87 میلیون تومان دریافتی داشته است. وام ضروری 400 میلیون تومانی، وام خودروی مدیران، اضافه کاری 4 میلیون تومانی، اضافه کار فوق العاده 33 میلیون تومانی و برخی ارقام عجیب و غریب دیگر در این فیش های حقوقی به چشم می خورد.
 
از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!
 
مدیر کارخانه صنعتی: 100 میلیون
مدیرعامل یکی از کارخانه های یخچال سازی که یک و نیم درصد سهام کارخانه هم به نامش است به طور میانگین ماهانه 100 میلیون تومان درآمد دارد. این مبلغ با توجه به بزرگی کارخانه ها و محصولاتشان متغیر است ولی همچنان کارخانه داری جزء مشاغل پرسود جامعه است.

بین 10 تا 100 میلیون
بازیگز سرشناس: 40 میلیون
این مبلغ برای چهره های بفروش سینمای کشور است و در بیشتر موارد اصلا خبری از این دریافتی ها نیست. در نظر داشته باشید که وقتی بازیگری 200 میلیون تومان قرارداد می بندد، ممکن است تا یک سال کار دیگری نداشته باشد، البته جذب اسپانسر این مشکل چهره ها را حل کرده تا میانگین درآمدشان را حفظ کنند.
 
با این حال اوضاع اهالی هنر خیلی هم خوب نیست؛ علی نصیریان و جمشید مشایخی تنها 2 میلیون در ماه درآمد دارند و حقوق داریوش اسدزاده نصف این مبلغ است. مدیرکل مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد 2 میلیون و 800 هزار تومان حقوق می گیرد و حقوق مدیر مجموعه تئاتر شهر به 2 میلیون تومان هم نمی رسد.

خلبان پایه 1: 30 میلیون
با این اوضاع و حوال و سقوط های مکرر توپولوف ها اگر خلبان ها خود هواپیما را هم به عنوان دستمزد بردارند، جای دوری نمی رود، البته شرکت های خصوصی برای کَپتِن هایشان مزایای ویژه ای در نظر می گیرند تا با خیال راحت تری تیک آف کنند. میزان درآمد خلبان ها به تعداد پرواز، تجربه و عوامل مشابهی بستگی دارد ولی به طور میانگین کاپیتان بودن جزء مشاغل مرفه و باکلاس به حساب می آید.

سرآشپز رستوران: 30 میلیون
اماکن تفریحی ای که خدمات شکمی هم می دهند، توجه ویژه ای به آشپزخانه شان دارند. رستوران ها هم تکلیفشان روشن است و باید هوای سرآشپزهایشان را داشته باشند که آششان نه شور بشود نه بی نمک. پس پربیراه نیست که کلاه سفیدها درآمد میلیونی داشته باشند، البته این قیمت ها برای سوپرهتل ها و رستوران های لاکچری نیست و سرآشپزبودن آنجا قیمت ندارد.

آرایشگر زنانه: 25 میلیون
یکی از پولسازترین شغل های موجود در کشور. فقط کافی است یک دوره کوتاه مدت آرایشگری ببینید (که خیلی ها همین را هم ندیده اند) بعد یک پرده از در خانه تان آویزان کنید و منتظر سیل مشتاقانتان شوید. اگر آن قدر حرفه ای هستید که در سالن های عروسی کار کنید که نانتان در روغن است. اگر هم که اسم در کرده باشید که دیگر هیچ و باید شش ماه به شش ماه وقت بدهید و از بقیه بپرسید این همه پول را کجا بریزید. 25 میلیون در ماه میانگین درآمد آرایشگرهاست وگرنه خیلی ها با این پول ها ابرو هم برنمی دارند. حالا کاری به سالن داران مولتی میلیاردر نداریم.
 
از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!
 
آرایشگر مردانه: 15 میلیون
صنف آرایشگرها برای هر اصلاح 7 هزار تومان تعیین کرده است ولی کی رعایت می کند؟ بیشتر آرایشگرها بنا به تیزی قیچی شان، گوش مشتری را می برند و تا 100 هزار تومان برای هر اصلاح طلب می کنند. این رقمی که در نظر گرفته ایم، برای آرایشگرهای معمولی است و درآمد سالن کارهایی که داماد قبول می کنند، تومنی صنار فرق دارد.

استاد تمام دانشگاه: 13 میلیون
اساتید (با اینکه می دانیم جمع مکسر اشتباهی است ولی استفاده می کنیم) بعد از سال ها علم آموزی به جایگاه علمی ای رسیده اند که به نوگلان(!) آینده ساز این کشور درس بدهند. با این حساب، این حقوق برای استادان تمام دانشگاه های معتبر کشور، رقم بالایی نیست. استادیارهای دانشگاه ها هم ماهانه 4 میلیون تومان دریافتی دارند.

تا 10 میلیون
دکتر عمومی: 10 میلیون
همین که چوب بستنی در گلوی دیگران بکنند و انواع و اقسام داروها را در دفترچه بیمه بیماران بنویسند. نان و بوقلمونشان به راه است. دکترهای عمومی درآمدشان را روی تعداد معاینه بالا بسته اند و برای همین است که در کسری از ثانیه بیماریتان را تشخیص می دهند. در همین ساختار پرستارهای بیمارستانی ماهانه 4 میلیون دریافتی دارند و معمولا هم چند جا مشغول هستند.
 
از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!
 
وزیر: 10 میلیون
تمام وزرا کارمند دفتر ریاست جمهوری هستند و فیش حقوقی شان را از آنجا دریافت می کنند. بیشتر وزرا بین 7 تا 14 میلیون درآمد دارند که با توجه به اینکه عضو کمیسیون خاصی باشند، دریافتی شان متفاوت است. نکته دیگر اینکه وزیرها غالبا یا عضو هیئت علمی دانشگاه ها هستند یا بازنشسته ارگان های مختلف.

سرآشپز قنادی: 5 میلیون
احتمالا خاطرتان هست که همین چند وقت پیش یک دخترخانم قناد به عنوان جوان ایرانی معرفی شد. خانم منصوری یک دختر خانم قناد دهه هفتادی است که با شیرینی و کیک پختن برای قنادی ها ماهانه 5 میلیون چوق به جیب می زند. البته عکس ها نشان می داد که کار هر آشپز نیست، کیک عروسی پختن.

خبرنگار: 2 میلیون
خبرنگاری با اینکه جزء مشاغل سخت به حساب می آید اما در ایران خیلی از این قانون تبعیت نمی کند و حقوق چندان بالایی ندارد. البته تعداد محدودی وجود دارند که شاید بیشتر هم بگیرند اما نسبت به تعداد کسانی که حق التحریری کار می کنند و پول می گیرند، هیچ به حساب می آیند.

رفتگر شهرداری: 1 میلیون
وقتی سکوت مطلق شب روی شهر سایه انداخته، فقط صدای خش خش جاروی ماموران محترم شهرداری که با لباس های سبز یا نارنجی شان، ویفه رفت و روب شهر را بر عهده دارند، در شهر طنین می اندازد. طیف گسترده ای از این زحمتکشان را کهنسالان و برادران افغان تشکیل می دهند و با وجود سختی کار، حقوقشان کفاف زندگی روستایی را هم نمی دهد، چه برسد به شهر گرانی مثل تهران.

کشاورز: 3 میلیون
درآمد این شغل اصلا قابل پیش بینی نیست چون به موارد متعددی از جمله محصول، زمین، بارندگی، صنعتی بودن و... بستگی دارد ولی با این حال، طبق تحقیقات گسترده ای که انجام دادیم، اگر شرایط مساعد باشد، کشاورزها به طور میانگین هر سال 50 میلیون تومان محصول برداشت می کنند ولی مخارج زیادی هم دارند و خشکسالی و سرمازدگی تاثیرات مخربی بر محصول نهایی شان می گذارد.
 
از فیش من تا فیش تو، فاصله هاست!
 
طلبه: 800 هزار
طلبه هایی که شهریه دریافت می کنند، به شرط متاهل بودن و منبر رفتن، ماهانه 800 هزار تومان حقوق دریافت می کنند. این مبلغ در صورت تجرد به نصف کاهش پیدا می کند. البته ماجرای روحانی هایی که در سازمان ها مشغولند، فرق می کند و مثل یک کارمند حقوق و مزایا دریافت می کنند.

سرباز: 105 هزار

اصلا رویمان نمی شد این یک مورد را در کنار درآمدهای میلیون بیاوریم ولی چون نیمی از جامعه کشور دو سال از زندگی شان را با این فیش های کذایی سپری می کنند، ناچاریم. تاره 105 هزار تومان برای خیلی از سربازها در حد آرزو است و خیلی ها زیر 100 هزار تومان دریافتی دارند

برچسب‌ها فیش حقوقی
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
خواننده عزیز
شما هم می توانید مطالب دلخواه خود را برای ما ارسال نمایید تا با نام خودتان و درج آدرس وبلاگ/وب سایتتان در وبگاه قوری درج شود. درج مطلب

جدیدترین مطالب ادامه

شماره مطلب 69

نظرات ارسالی۰

بازدید ها ۸۹

نویسنده مستر قوری

تاریخ ۹۵/۰۵/۲۹

زمان ۰۹:۳۷

فانوس تم بازدید

تبلیغات
هم اکنون سایت خود را ثبت نمایید ! ثبت تبلیغ